Emergencia – Boh kreacionistov

25. 5. 2023 Ing. Róbert Polák Veda

Pojem emergencia sa v odbornej literatúre používa na označenie vzniku novej kvality, ktorá sa objavuje pri vzostupe na vyššiu úroveň organizácie systému. Veda evolučná biológia nás učí, že život vznikol, evolúciou sa vyvíjal a stále sa vyvíja. Vznik života je výsledkom emergentných procesov. Príroda odmeňuje, evolúcia vyberá tie vlastnosti, ktoré sa osvedčia, dochádza k selekcii. Takto sa postupne vyvíjajú nové druhy. V širšom zmysle ide o prirodzenú selekciu (výber preferovaných vlastností) a adaptáciu.

Aké zmeny, genetické inovácie vedú k výhodným/dokonalejším vlastnostiam organizmu? Jednou z možností, ako dochádza ku genetickej inovácii, je náhodná mutácia. Druhou formou je genetická rekombinácia, ktorá nastáva počas pohlavného rozmnožovania. Organizmus musí nové funkcie vyskúšať priamo v praxi. Výsledok tejto skúšky je až následne prezentovaný v rámci prirodzeného výberu. Takto sa postupne tvoria stále dokonalejšie organizmy.

Mravce pôsobia ako jednoduché živočíchy, ktoré sa správajú podľa jednoduchých pravidiel. Vykazujú však neskutočnú schopnosť spolupracovať a riešiť problémy, optimalizovať riešenia. Pri dostatočnom počte jedincov sa začnú správať ako jeden organizmus. Inteligenciu mravčieho kmeňa už v roku 2000 napodobňovali a aplikovali v informatike. Jedna skupina organizmov tak dokázala nájsť optimálne riešenia pre problémy, na ktoré by bolo potrebné vykonať veľa výpočtov.

Inteligentný dizajn

Vedci už koncom minulého storočia využívali a študovali tzv. genetické algoritmy. Ide o metódy slúžiace na riešenie problémov využívajúce simulovanú evolúciu. Postupom času sa tieto metódy úspešne vyvinuli. Slúžia na riešenie optimalizačných problémov, navrhovanie nových dizajnov objektov, inteligentnú softvérovú robotiku a podobne.

Genetické programovanie je podkategóriou evolučného programovania. Genetické programovanie je iteratívny proces, ktorý začína náhodne generovanými riešeniami. Následne sa prostredníctvom selekčného procesu vyberú najúspešnejšie jedince, ktoré sa ďalej kombinujú, prispôsobujú (mutujú) a množia, čím vznikajú ďalšie generácie riešení. Veľmi podobný proces vidíme v prírode. Proces končí, keď nájde optimálne riešenie alebo keď uplynie stanovený čas. Evolúcia v prírode však pokračuje. V organizme sa tvorí genetická diverzita, dochádza k množeniu, selekcii, stabilizácii znakov a napokon k biologickým inováciám.

Evolúcia samotná pomáha živým organizmom prežiť. Organizmy sa stávajú vyvinutejšími, dokonalejšími. Je emergencia prostriedkom, ktorý používa Stvoriteľ, aby vložil do procesu evolúcie v správnom čase nové nápady, funkcie a mechanizmy? Niektorí vedci, napr. Dr. Stuart Kauffman, hovoria o tzv. spontánnom poriadku, ktorý môže byť neodmysliteľnou súčasťou samotnej evolúcie.

Môžu sa vedci a kreacionisti zhodnúť na tom, že emergencia ako proces tvorby, evolúcie, vzniku novej kvality je inteligentný mechanizmus? Vedci pozerajú na evolúciu ako na inteligentný dizajn niečoho prirodzeného. Zatiaľ kreacionisti vidia Boha ako tvorcu, inteligentného vesmírneho dizajnéra. Obaja však uznávajú komplexitu a krásu stvorenia. Kreacionistom môžem zdôrazniť, že viera v akt stvorenia (ideológia) a evolúcia (teória) sa vzájomne nevylučujú. Evolúcia nevyhlásila neexistenciu nejakej inteligentnej entity. Na druhej strane ide o vedeckú teóriu, ktorá dokáže vysvetliť súčasnú diverzitu a adaptáciu živých organizmov.

Záver

Ak sa pozrieme aj na umelú inteligenciu (AI), evolúcia, biologická aj umelá, vykazuje inteligentné črty. Emergencia sa môže javiť ako inteligentný dizajn. Prostredníctvom emergentných vlastností nižšej úrovne - teda chémie, biochemických reakcií a fyziky - sa formuje celok, ktorý je viac než len súčet jeho častí. Evolúcia prináša komplexné vlastnosti a schopnosti, avšak bez návodov či nariadení.

Zaujímavé odkazy