Evolúcia vesmíru - kauzalita

20. 4. 2021 Ing. Róbert Polák Kozmológia
Galaxie a vesmír ilustrácia

Evolúcia vesmíru

Podľa súčasnej kozmologickej teórie, vesmír vznikol približne pred 13,8 miliardami rokov v události známej ako Veľký tresk (Big Bang). Tento moment označuje začiatok nie len priestoru, ale aj času samotného. Od tohto okamihu vesmír neustále expanduje a chladne, čo formuje štruktúry, ktoré dnes pozorujeme.

Fázy vývoja vesmíru

  1. Planckova epocha (0 až 10-43 sekundy): Obdobie, kedy kvantové efekty gravitácie boli dominantné. Naše súčasné fyzikálne teórie nie sú schopné popísať toto obdobie.
  2. Veľké zjednotenie (10-43 až 10-36 sekundy): V tejto fáze sa oddelila gravitačná sila od ostatných síl.
  3. Inflačná epocha (10-36 až 10-32 sekundy): Vesmír prešiel exponenciálnou expanziou, čo vyriešilo niektoré problémy klasického modelu Big Bangu.
  4. Elektroslabé narušenie (10-12 sekundy): Elektromagnetická a slabá interakcia sa oddelili.
  5. Kvark-gluónová plazma (10-12 až 10-6 sekundy): Vesmír bol naplnený hustou, horúcou polievkou kvarkov a gluónov.
  6. Hadronizácia (10-6 sekundy): Kvarky sa spojili a vytvorili protóny a neutróny.
  7. Nukleosyntéza (3 minúty): Protóny a neutróny sa spojili a vytvorili jednoduché jadrá prvkov, najmä hélia a malého množstva lítia.
  8. Rekombinácia (380 000 rokov): Elektróny sa spojili s jadrami a vytvorili neutrálne atómy. Vesmír sa stal priehľadným pre fotóny, čo umožnilo uvoľnenie kozmického mikrovinného žiarenia pozadia (CMB).
  9. Temné veky (380 000 až 150 miliónov rokov): Pred vznikom prvých hviezd vesmír obsahoval predovšetkým neutrálny vodík.
  10. Reionizácia (150 miliónov až 1 miliarda rokov): Prvé hviezdy a galaxie začali ionizovať neutrálny vodík.
  11. Formovanie galaktických štruktúr (1 miliarda rokov až súčasnosť): Formovanie galaktických kôp a super-kôp, ktoré predstavujú najväčšie štruktúry vo vesmíre.

Temná energia a zrýchlená expanzia

V roku 1998 astronómovia zistili, že expanzia vesmíru sa zrýchľuje. Tento objav bol v rozpore s predchádzajúcimi očakávaniami, že gravitačná príťažlivosť hmoty vo vesmíre by mala expanziu spomaľovať. Na vysvetlenie tohto fenoménu bola postulovaná existencia temnej energie.

Temná energia je hypotetická forma energie, ktorá prostupuje celým vesmírom a pôsobí ako antigravitačná sila. Podľa súčasných meraní temná energia tvorí približne 68% energetického obsahu vesmíru. Presná povaha temnej energie zostáva jednou z najväčších záhad modernej fyziky.

Možné vysvetlenie temnej energie

  • Kozmologická konštanta: Einstein pôvodne zahrnul tento termín do svojich rovníc poľa ako spôsob udržania statického vesmíru. Neskôr ho označil za svoj "najväčší omyl". Ironicky, teraz sa zdá, že niečo podobné kozmologickej konštante by mohlo vysvetliť zrýchlenú expanziu.
  • Kvintesencia: Dynamické pole, ktorého hustota energie sa môže meniť v priestore a čase.
  • Modifikovaná gravitácia: Niektorí vedci navrhujú, že namiesto vytvárania nových foriem energie by sa mali modifikovať zákony gravitácie na veľkých škálach.

Kauzalita a šípka času

Kauzalita je princíp, že každá udalosť má svoju príčinu, a táto príčina predchádza následku. Je to základný kameň nášho chápania vesmíru a je úzko spojená s konceptom "šípky času".

Šípka času

Fyzik Arthur Eddington zaviedol koncept "šípky času" na opísanie jednosmerného toku času od minulosti do budúcnosti. Môžeme rozlíšiť niekoľko typov šípok času:

  • Termodynamická šípka: Založená na druhom zákone termodynamiky, ktorý uvádza, že entropia izolovaného systému buď zostáva konštantná, alebo sa zvyšuje. Táto šípka určuje smer, v ktorom sa prirodzené procesy odohrávajú.
  • Kozmologická šípka: Vyplýva z expanzie vesmíru. Vesmír sa rozširuje smerom k budúcnosti, nie do minulosti.
  • Psychologická šípka: Naše vnímanie času, ktoré nám umožňuje pamätať si minulosť, ale nie budúcnosť.
  • Kauzálna šípka: Príčina predchádza následku, nie naopak.

Zároveň je dôležité poznamenať, že zákony fyziky na mikroskopickej úrovni sú väčšinou časovo symetrické. Rovnice, ktoré riadia správanie častíc, fungujú rovnako dobre vpred i vzad v čase. Táto asymetria medzi makroskopickým tokom času a mikroskopickou symetriou zostáva fascinujúcim problémom fyziky.

Konečný osud vesmíru

Budúcnosť vesmíru závisí od jeho geometrie, množstva hmoty a energie, a povahy temnej energie. Existuje niekoľko možných scenárov:

  • Veľké ochladenie (Big Freeze): Ak bude expanzia vesmíru pokračovať donekonečna, vesmír sa stane stále chladnejším, až nakoniec vyhasne v stave maximálnej entropie.
  • Veľké roztrhnutie (Big Rip): Ak temná energia bude naďalej zrýchľovať expanziu, môže dôjsť k "roztrhnutiu" všetkých štruktúr, vrátane atómov.
  • Veľký kolaps (Big Crunch): Ak by gravitačná sila prekonala expanziu, vesmír by sa mohol začať zmršťovať až do jedného bodu.
  • Veľké odskoky (Big Bounce): Po Veľkom kolapsi môže dôjsť k novému Big Bangu, čím by vznikol cyklický model vesmíru.

S našimi súčasnými vedomosťami sa zdá, že Veľké ochladenie je najpravdepodobnejším scenárom, ale naše chápanie temnej energie a temnej hmoty je stále neúplné.

Záver

Evolúcia vesmíru, od jeho počiatkov v Big Bangu až po jeho potenciálny koniec, je fascinujúcim príbehom, ktorý stále píšeme. Naše chápanie kozmológie sa neustále vyvíja s novými pozorovaniami a teóriami. Koncept kauzality a šípka času nám poskytujú rámec na pochopenie základnej asymetrie nášho vesmíru.

Napriek obrovskému pokroku v našom chápaní kozmu stále zostáva mnoho nezodpovedaných otázok. Povaha temnej energie, pôvod kozmickej inflácie a úloha kvantových efektov v ranom vesmíre sú len niektoré z mnohých záhad, ktoré nás ešte čakajú na riešenie.